Baschet feminin: Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat în play-off-ul EuroCup

Autor: Daniel Samoilă

Campioana României la baschet feminin, Sepsi Sf Gheorghe s-a calificat în premieră în play-off-ul EuroCup.

Formația din județul Covasna a trecut joi, pe teren propriu, de gruparea slovacă Piestanske Cajky, cu scorul de 64-57 (35-23), în ultimul meci din grupa D a competiţiei.

Româncele au făcut două sferturi excelente, punctând de 11 ori la rând, dar au scăzut în al treilea sfert, atunci când au marcat de doar nouă ori. Sepsi a reușit revenirea în sfertul patru și a obținut victoria decisivă pentru calificarea în faza următoare.

Adrienne Web a fost cea mai bună marcatoare din tabăra gazdelor, cu 17 puncte. Pentru Spesi au mai înscris Godri-Părău 12 puncte, Marshall 12, Fontaine 12, Kress 7, Carter 4. De la oaspete, Palenikova a punctat de 16 ori, fiind cea mai prolifică marcatoare.

Sepsi merge pentru prima dată în play-off după ce a încheiat grupa D pe locul secund.

sursă foto:totalbaschet.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024