Kenyanul Geoffrey Kamworor și americanca Shalane Flanagan au câștigat Maratonul New York

Maratonul de la New York a propus premii generoase, câștigătorii la masculin și feminin încasând câte 100 000 de dolari.

Kenyanul Geoffrey Kamworor a câștigat proba bărbaților cu timpul de 2h10min.53sec. Acesta l-a devansat cu doar trei secunde pe compatriotul său Wilson Kipsang (2h10min.56sec.), poziția a treia fiind ocupată de etiopianul Lelisa Desisa, cronometrat în 2h11min.32sec.

Cei trei au făcut parte dintr-un grup compact, iar bătălia pentru medalii s-a dat în ultimii patru kilometri. Pentru Kamworor, 24 de ani, este primul succes într-o cursă de maraton.

La feminin, Shalane Flanagan a devenit prima americană care câștigă maratonul de la New York în ultimii 40 de ani, după ce s-a impus cu timpul de 2h26min.53sec.

Flanagan a reușit să o devanseze cu 1min.01sec. pe kenyanca Mary Keitany, care spera să obțină cea de-a patra sa victorie consecutivă în maratonul newyorkez, după cele reușite în 2014, 2015 și 2016.

Pe poziția a treia s-a clasat Mamitu Daska din Etiopia, cronometrată în 2h28min.08sec.

Nou record al României pe distanța de 10 km feminin

Federaţia Română de Atletism a anunţat că sportiva naturalizată Joan Chelimo Melly a doborât recordul naţional în proba de 10 kilometri.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.