Cu Frafjord și Curea în zi mare, CSM Bucureşti a învins categoric SCM Craiova

Campioana CSM București defilează în Liga Florilor, bifând a șasea victorie din tot atâtea meciuri.

„Tigroaicele” au câștigat și duelul cu cu SCM Craiova, scor 35-23, în condițiile în care gruparea din Bănie era neînvinsă până la acest joc.

Meciul s-a disputat în sala Rapid, iar oltencele au oferit o replică bună în prima repriză. CSM București a condus cu 15-13, la pauză, pentru ca diferența cu adevărat notabilă să se facă în partea secundă.

Banca de rezerve a făcut diferența pentru că echipa olteană nu a avut aceeași calitate în momentul schimbărilor.

Iulia Curea şi Marit Malm Frafjord au avut o zi excelentă, reușind câte şase goluri, iar CSM Bucureşti a câștigat la o diferenţă de 12 goluri, 35-23.

Tot la 12 goluri câștigaseră bucureștencele și ultima confruntare cu SCM Craiova, în mai anul acesta, 33-21.

Pentru SCM Craiova a fost prima înfrângere a stagiunii şi astfel rămâne pe locul 2 în clasament, cu 15 puncte, în timp ce liderul este CSM Bucureşti, cu 18 puncte.

„Nu a fost uşor pentru noi decât după primele 10-15 minute din repriza a doua. În primele 45 de minute a fost o luptă adevărată", a declarat Helle Thomsen, antrenoarea bucureștencelor.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.