VIDEO / Lituanianul Sorokin a câștigat Spartathlonul, chiar de ziua lui

Spartathlonul este o cursă de alergare desfășurată pe distanța de 246 de km între Atena și Sparta.

Ediția 2017 a fost câștigată de lituanianul Alexandr Sorokin, care a împlinit 36 de ani, chiar în ziua în care a terminat cursa din Grecia.

Lituanianul a câștigat cursa cu timpul de 22 de ore, 7 minute și 22 de secunde. Sorokin a fost urmat de cehul Radek Brunner (22 h 48’ 39’’) și de grecul Nikolaos Sideridis (22h 58’ 01’).

La feminin, s-a impus poloneza Patrycia Bereznowska (24h 47’ 07’’) , urmată de unguroaica Zsuzsanna Maraz (25h 42’33’’) și o altă poloneză Alexandra Niwiska (26h 27’ 52’’).

Cel mai bine clasat reprezentant al României a fost în Mariana Nenu. Ea a terminat cursa de 246 de km pe locul 142 la general și pe 27 la feminin (33h 49’ 24’’).

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 27 Apr. 2024