Serbia-Slovenia, finala EuroBasket: Sârbii au învins Rusia în semifinale, ajutați de jocul perfect al lui Bogdanovici

Autor: Alexandru Pavel

Serbia s-a calificat în finala Campionatului European de baschet, după o victorie în fața Rusiei, și a completat tabloul unui turneu final perfect pentru ex-iugoslavi, urmând a disputa finala în fața Sloveniei.

Scorul final al celei de-a doua semifinale a fost 87-79 în favoarea sârbilor, într-un meci în care cele două echipe și-au împărțit sferturile câștigătoare (25-20, 24-13, 18-23, 21-22).

Serbia a început mai bine partida din penultimul act, conducând cu 5-0, pentru ca mai apoi rușii să treacă ei la conducere, cu 6-5, dar doar pentru câteva secunde. Din acel moment, Bogdanovici și compania nu au mai cedat inițiativa, adjudecându-și primul sfert cu scorul de 25-20.

Al doilea act a făcut diferența în dispută. Rusia a fost imprecisă în ofensivă, reușind doar 13 puncte în 10 minute, iar la pauză se vedeau conduși cu nu mai puțin de 16 puncte, o diferență greu de recuperat.

Următoarele două sferturi au însemnat o cursă disperată de revenire pentru ruși, conduși din teren de imperialul Shved, autor a nu mai puțin de 33 de puncte. În ciuda evoluției impecabile a baschetbalistului lui Khimki, Rusia nu a putut decât să se apropie de adversari, care și-au securizat victoria în ultimele minute ale jocului.

Cel mai bun jucător al Serbiei a fost Bogdan Bogdanovici, cu 24 de puncte, patru pase decisive și trei recuperări. De altfel, Bogdanovici a fost baschetbalistul determinant al sârbilor la acest turneu final, acesta având o medie de 20,3 puncte reușite pe meci.

În ultimul act, Serbia va întâlni pe Slovenia, într-ul duel al naționalelor desprinse din fostul bloc iugoslav. Slovenii au produs surpriza în semifinale, eliminând Spania fraților Gasol fără drept de apel, cu scorul de 92-72.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024