Japonezii, remarcații primei zile la Mondialul de judo. Ce au făcut reprezentanții României

Campionatul Mondial de Judo și-a desemnat primele medalii încă din ziua inaugurală.

Japonezii au fost cei care au cucerit primele titluri mondiale puse în joc.

La categoria 48 kg feminin s-a impus nipona Funa Tonaki. Ea a făcut trecerea cu succes către seniori, după ce în urmă cu doi ani era campioană mondială la juniori, la Abu Dhabi.

Funa Tonaki a învins-o în finală pe mongola Urantsetseg Munkhbat, campioana mondială din 2013. Bronzul  le-a revenit lui Otgontsetseg Galbadrakh și Ami Kondo.

Tot un reprezentant al Japoniei a câștigat și proba masculină la 60 kg. Naohisa Takato a cucerit al doilea titlu mondial, după cel din 2003. Niponul l-a învins în finală pe azerul Orkhan Safarov.

Cele două medalii de bronz au fost obținute de Boldbaatar Ganbat și Diyorbek Urozboev.

România a avut două reprezentante în prima zi. Monica Ungureanu și Alexandra Pop au pierdut încă din primul tur la categoria 48 kg. Ungureanu a pierdut în fața japonezei Koyama, iar Pop a fost învinsă de medaliata cu argint Munkhbat.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024