Alin Firfirică a cucerit medalia de argint la Universiadă la aruncarea discului

Atletul român Alin Alexandru Firfirică a obținut o nouă medalie pentru delegația României la Jocurile Mondiale Universitare.

Sportivul de 21 de ani de la Universitatea Ștefan cel Mare din Suceava a cucerit medalia de argint la aruncarea discului, cu rezultatul de 61,13 metri.

A fost un rezultat mai slab decât aruncarea cu care se calificase în finală, 61,98 m.

În lupta pentru medalia de aur, Alin Firfirică a fost devansat de americanul Reginald Louis Jagers cu 11 centimetri.

Locul al treilea i-a revenit ungurului Robert Tamas Szikszai, cu 60,91 m.

Alin Firfirică a cucerit în această vară medalia de argint în cadrul Campionatelor Europene de atletism Under 23 de la Bydgoszcz (Polonia).

Cea mai bună aruncare a sa este de 65,03 metri, stabilită în 2016 la Leiria, în Portugalia.

Delegația României are un bilanț bogat la Universiadă, realizat însă doar de atleți și gimnaști. Două medalii de aur au fost cucerite de gimnasta Larisa Iordache, la individual compus și la sol, o altă medalie de aur a fost adjudecată de atleta Alina Rotaru, la săritura în lungime, argintul a fost obținut de atletul Nicolae Alexandru Soare, în proba de 10.000 m, și de Alin Firfirică la aruncarea discului, iar medaliile de bronz au fost câștigate de gimnaștii Larisa Iordache (bârnă), Andrei Muntean (sărituri) și atleții Andrei Gag (aruncarea greutății) și Bianca Răzor (400 m).

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 27 Apr. 2024