Nicolae Soare, medalie de argint în proba de 10.000 de metri la Universiadă

Autor: Nicolas Grama

Atletul român Nicolae Alexandru Soare a reușit o performanță frumoasă la Universiada de la Taipei.

Sportivul nostru a fost cronometrat cu timpul de 29 min 12 secunde 76 sutimi și a luat medalia de argint.

Nicolae Soare a izbutit un record personal (față de 30:37.23), dar în lupta pentru medalia de aur a fost întrecut de ugandezul Sadic Bahati, 29 min 8 secunde 68 sutimi.

Locul al treilea i-a revenit japonezului Kazuya Shiojiri, 29 min 20 secunde 96 sutimi.

Nicolae Soare este laureat cu argint la proba de 10.000 m la Campionatul European pentru tineret din 2013 și la Universiada de vară din 2015

Bilanțul delegației noastre la Universiadă este de trei medalii de aur, una de argint și trei de bronz. Două de aur au fost cucerite de gimnasta Larisa Iordache, la individual compus și la sol, o altă medalie de aur a fost adjudecată de atleta Alina Rotaru, la săritura în lungime, iar cele de bronz au fost obținute de gimnaștii Larisa Iordache (bârnă), Andrei Muntean (sărituri) și atletul Andrei Gag (aruncarea greutății).

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 27 Apr. 2024

Nou record al României pe distanța de 10 km feminin

Federaţia Română de Atletism a anunţat că sportiva naturalizată Joan Chelimo Melly a doborât recordul naţional în proba de 10 kilometri.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.