Ungaria - Croația 8-6 , în finala de polo de la Mondialul de Natație

Autor: Nicolas Grama

Mondialele de Natație de la Budapesta au avut o finală de cinci stele la polo.

Echipa țării gazdă, Ungaria, s-a duelat cu echipa Croației pentru medaliile de aur.

În fața a 7500 de spectatori care au încurajat frenetic țara gazdă, Croația s-a impus cu 8-6.

Ex-iugoslavii au început tare și după prima repriză conduceau cu 4-0.

A fost prea greu pentru Ungaria să revină, deși maghiarii au luat repriza a doua cu 2-0. Croația a ținut ritmul și a obținut medaliile de aur în final.

----------------------------------

Ungaria a trecut în semifinale de echipa Greciei cu scorul de 7-5, în timp ce Croația a învins cu 12-11 formația Serbiei, campioana europeană, mondială și olimpică.

Cu Sandro Sukno în zi mare, Croația și-a luat revanșa în fața fraților ex-iugoslavi după finala olimpică din 2016, de la Rio, și cea mondială din 2015. Croația nu mai învinsese Serbia de șapte ani.

Croația este favorită la câștigarea medaliilor de aur, după ce a avut un parcurs perfect, cu victorii pe linie la Budapesta. Selecționata maghiară s-a încurcat într-un singur joc până acum, egal cu Italia, 9-9, în grupe.

Mai mult, dacă ar fi să luăm Italia ca reper între cele două finaliste, Croația a învins cu 12-9 Italia în sferturi. Finala este programată sâmbătă, în legendarul bazin de pe Insula Margareta, de pe Dunăre.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Analiză / Bilanțul lui David Popovici la Naționalele de la Otopeni și perspectiva pentru Jocurile Olimpice

David Popovici a câștigat categoric cele patru probe în care a concurat la Campionatul Naţional de Înot de la Otopeni, 50m, 100m, 200m și 400m.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Oct. 2023

Kaylee McKeown, record mondial la 50 de metri spate

Australiana Kaylee McKeown s-a impus în finala la 50 m, la Cupa Mondială de la Budapesta.