România câștigă și ultimul meci din grupele Europeanului U20

Selecționata masculină U20 de baschet a României merge perfect la Campionatul European, divizia B, organizat la Oradea.

„Tricolorii” au încheiat grupa C pe primul loc, cu victorii pe linie, ultima venind astăzi împotriva Albaniei, scor 74-47.(35-21). Cel mai bun jucător al nostru a fost George Diaconescu, pivotul de 20 de ani reușind 13 puncte și 15 recuperări, dar și două intercepții și un blocaj, pentru o eficiență de +23.

Cu opt puncte, obținute din patru victorii, și cu un coșaveraj de 289-226, elevii lui Tudor Costescu atacă cu un moral bun fazele superioare ale competiției.

„Stranierul” Emanuel Cățe a fost menajat pentru disputa mult mai importantă din sferturile competiției, acolo unde România va primi replica Portugaliei, vineri, de la 18:30, în Sala „Antonio Alexe”.

Echipa lusitană a încheiat pe locul secund grupa D, în care au fost șase „naționale”, cu o linie de clasament de patru victorii și o înfrângere și un coșaveraj de 376-303.

Celelalte meciuri din sferturi sunt Polonia-Marea Britanie, Croația-Georgia și Rusia-Belgia.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024