România a obţinut medalia de bronz la Campionatele Europene de sărituri în apă pentru juniori

Autor: Tibi Demeter

Alin Bonţu şi Aurelian Dragomir au reuşit să cucerească medalia de bronz în proba de platformă sincron masculin, joi, în cadrul Campionatelor Europene de sărituri în apă pentru juniori, desfăşurate în oraşul norvegian Bergen.

Conform anunţului făcut de Federaţia Română de Naţaţie şi Pentatlon Modern, aceasta este prima medalie dpă 25 ani de pauză de la precedentul podiumul într-o competiţie la un nivel atât de ridicat.

Cei doi sportivi au fost pregătiţi de Adrian Gavriliu şi Ana Popescu în drumul spre cucerirea medaliei de bronz.

Campionatul European de juniori se dispută între 27 iunie şi 2 iulie, iar România este reprezentată şi de Teodor Zărnescu şi Angelica Muscalu.

Aurelian Dragomir a participat alături de Anca Şerb şi la Campionatele Europene de seniori, programate la startul lunii iunie la Kiev şi s-au clasat pe locul 10 în proba pe echipe.

Sursa foto: FRNPM

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Analiză / Bilanțul lui David Popovici la Naționalele de la Otopeni și perspectiva pentru Jocurile Olimpice

David Popovici a câștigat categoric cele patru probe în care a concurat la Campionatul Naţional de Înot de la Otopeni, 50m, 100m, 200m și 400m.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Oct. 2023

Kaylee McKeown, record mondial la 50 de metri spate

Australiana Kaylee McKeown s-a impus în finala la 50 m, la Cupa Mondială de la Budapesta.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.