Răzvan Pîrcălabu, reales președinte al Federației Române de Lupte

Autor: Nicolas Grama

Răzvan Pîrcălabu a câștigat alegerile la președinția Federației Române de Lupte.

El a fost votat în unanimitate de membrii Adunării Generale, reuniți la sediul Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

La Adunarea Generală au participat 133 din cei 156 de membri afiliați ai FRL.

Răzvan Pîrcălabu a condus forul amintit și în anul precedent, când Româania a câștigat prima medalie olimpică după o pauză de 24 de ani.

Cele două posturi de vicepreședinte au fost câștigate de Constantin Borăscu (113 voturi) și Alexandru Ballai (104 voturi).

De asemenea, cele șase posturi de membru în cadrul Biroului Federal au fost câștigate de Adrian Dacica (131 de voturi), Anton Arghira (130 voturi), Ferenc Gyarmati (129 voturi), Marian Sandu (127 voturi), Constantin Scuturiciu (114 voturi) și Gigi Pambuca (109 voturi).

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024

Curioasa poveste a torței olimpice

Chiar dacă flacăra olimpică are rădăcini antice, ștafeta olimpică în sine este o chestiune relativ modernă.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Apr. 2024

Andreea Beatrice Ana, calificată la o nouă ediție de Jocuri Olimpice

„Calificarea m-a eliberat”, a declarat Andreea Beatrice Ana la sosirea la București

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024