Adrian Pop este noul campion național la spadă

Autor: Nicolas Grama

Campionatul Național de spadă a avut loc la Satu Mare, iar competiția masculină de spadă a revenit unui sportiv local.

Adrian Pop (CSM Satu Mare) a câștigat titlul de campion național la spadă, după ce l-a învins în finală pe Alexandru Nyisztor (CSU Târgu Mureș) cu scorul de 6-5.

Pop, antrenat de Francisc Csiszar, și-a trecut în palmares al patrulea său titlu de campion național, anunță Federației Române de Scrimă.

În semifinale, Adrian Pop l-a învins pe Adrian Szilagyi cu 5-3, iar Nyisztor a dispus de Alin Mitrică (CS Universitatea Craiova) cu 15-9. Învinșii au primit medaliile de bronz. Pe tabloul competiției au fost 42 de sportivi.

Liviu Dragomir (CSU Craiova) era deținătorul trofeului, Alin Mitrică a câștigat titlul național în 2014, iar Bertalan Arkosi (CS Satu Mare) se impusese în 2013.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".