Câștigătorii Cupei României la box. Enver Amis, Marius Hondaru, Robert Jitaru, Marian Pița sau Mihai Nistor, printre remarcați

Autor: Nicolas Grama

Cupa României a adunat din nou crema boxului românesc, ia finalele au fost cu adevărat palpitante, mai ales că evenimentul este si criteriu de selectie pentru alcatuirea lotului tricolor care va participa la turneul preolimpic din Turcia

Vă oferim câștigătorii principalelor categorii la întrecerea organizată de Brăila și care a avut parte și de un public destul de generos, aproximativ 1500 de suporteri.

La categoria 46-49 kg s-a impus Enver Amis, de la Farul Constanța, care l-a învins prin KO tehnic pe Andrei Băjean, de la Târgoviște.

La categoria 52 kg, medalia de aur a fost obținută de Marius Hondaru, care l-a învins la puncte, 2-1, pe Georgian Tudor, de la CS Ploiești.

Răzvan Andreiana, de la Dinamo, a câștigat la categoria 56 kg în fața unui alt târgoviștean, Florin Bujor, pe care l-a învins la puncte, cu 3-0.

La categoria 60 de kg, Robert Jitaru s-a impus de o manieră categorică în finala de la Brăilă. La chiar prima competiție importantă de seniori el a luat aurul, după ce a trecut în finală cu 3-0 de băcăuanul Maike Cioacă.

Dinamovistul Ninel Gheorghe a câștigat la categoria 64 kg, învingându-l la puncte pe brăileanul Marian Vișan, cu 3-0.

Un alt reprezentant al clubului gazdă, Marian Pița, a triumfat la categoria 69 kg, după ce a trecut în finală de Daniel Costea cu 3-0.

La categoria 75 kg a câștigat Bogdan Juratoni. Acesta nu a mai disputat finala, dar a urcat în ring pentru a primi titlul de campion. Cel care trebuia să-i fie adversar, Iulian Ivanov a declarat forfait din cauza unor probleme medicale.

Dinamovistul Andrei Arădoaie a obținut titlul la categoria 81 kg după ce a trecut cu 3-0 de băcăuanul Alexandru Machedon.

La categoria 91 kg, medalia de aur a fost adjudecat de Marian Ion, care l-a învins la puncte pe Mirel Jitaru.

Greul Mihai Nistor a câștigat Cupa României la categoria +91 kg. Stelistul l-a depășit prin KO tehnic în repriza a doua pe Ionuț Iancu, de la Universitatea Cluj.

n urma rezultatelor de la această competiție găzduită de Brăila, au fost desemnați să participe la turneul preolimpic de calificare la JO 2016 următorii sportivi: Amis Enver (Farul Constanţa), Robert Jitaru (CSM Brăila), Ninel Gheorghe (Dinamo Bucureşti), Bogdan Juratoni (Dinamo Bucureşti) și Andrei Arădoaie (Dinamo Bucureşti).

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024

Curioasa poveste a torței olimpice

Chiar dacă flacăra olimpică are rădăcini antice, ștafeta olimpică în sine este o chestiune relativ modernă.

13 Apr. 2023

SPECIAL / Povestea lui Igor Vîsoțchi, unul dintre cei mai mari boxeri din urmă cu o jumătate de secol, decedat la vârsta de 69 de ani

Singurul pugilist care l-a oprit pe triplul campion olimpic cubanez Teofilo Stevenson.