Final Four-ul Cupei României şi All Star Game-ul baschetului masculin se dispută la Oradea

Autor: Tibi Demeter

Final Four-ul Cupei României şi All Star Game-ul baschetului masculin se va desfăşura în acest an la Oradea, Arena "Antonio Alexe" fiind gazda evenimentelor disputate în perioada 10-12 aprilie.

Anunţul în ceea ce priveşte organizarea celor două competiţii a venit, marţi, după ce Oradea a câştigat licitaţia organizată de Federaţia Română de Baschet.

În semifinalele Cupei României, CSM CSU Oradea, formaţia gazdă, va întâlni câştigătoarea dublei dintre Energia Târgu Jiu şi Dinamo Bucureşti (Dinamo a învins în tur cu 78-72), partida din Final Four se va disputa pe 10 aprilie, atunci când se dispută şi cea de-a doua semifinală între Universtiatea BT Cluj-Napoca şi BC Mureş.

Câştigătoarele celor două semifinale vor juca cu trofeul pe masă pe 11 aprilie, în timp ce pe 12 aprilie se desfăsoară All Star Game-ul.

Este de menţionat faptul că oficialii clujeni nu au dorit să participe la licitaţie nedorind să atragă toate evenimentele în oraşul de pe Someş.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024