CSM Digi Oradea a câștigat Cupa României la polo

Autor: Valentin Maier

CSM Digi Oradea a întâlnit pe Steaua București în ultimul act al Cupei României la polo.

Primul gol a revenit orădenilor în apropiere de jumătatea primei reprize. Steaua a egalat prin Andrei Bușilă, după ce la faza anterioară CSM Digi Oradea a ratat desprinderea pe tabelă, bara transversală opunându-se unei aruncări în forță și cu scorul egal s-a încheiat prima repriză (sfert).

CSM a avut inițiativa și în a doua repriză, și Roland Szabo a marcat după o frumoasă angajare în bandă. Mihnea Chioveanu a majorat repede scorul în favoarea CSM. A urmat o serie de atacuri de ambele părți, dar sterile și nici time-out-urile nu au adus claritate în atacurile celor două echipe.

În sfertul trei Steaua începe să spere că poate întoarce rezultatul: Petru Ianc înscrie repede golul doi pentru bucureșteni, dar CSM duce scorul la 4-2 spre finalul reprizei și deznodământul finalei a fost amânat pentru ultimul act.

Cu doar un minut și 15 secunde rămase în ultimul sfert de joc, Tiberiu Negrean pecetluiește soarta finalei printr-un gol înscris pentru CSM Digi Oradea. Probabil cu gândul la ridicarea cupei, orădenii au fost suprinși în faza următoare de atac, și la depărtare de nici 30 de secunde Nikola Murisic a înscris pentru Steaua. A fost mult prea târziu pentru Steaua, astăzi cu un joc modest, și Cupa României la polo a ajuns la CSM Digi Oradea.
Steaua București-CSM Digi Oradea 3-5.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024