Haltere: „Buldozerul” Tatiana Kașirina, triplă medaliată cu aur la Campionatele Mondiale de la Houston (Texas)

Autor: Emanuel-Daniel Sărmășan

Rusoiaca Tatiana Kașirina a realizat o altă performanță remarcabilă, cucerind toate cele trei medalii de aur la categoria +75 kg, sâmbătă, în cadrul Campionatelor Mondiale de Haltere, găzduite de orașul Houston, cel care aparține statului Texas.

Delegația României a avut-o pe Andreea Aanei, cea care a ocupat poziția a 9-a la total. La stilul, smuls sportiva rusă a câștigat cu cele 148 de kilograme ridicate, devansându-le pe adversarele ei directe de pe continentul asiatic, chinezoiaca Meng Suping (145 kg) și thailandeza Pulsabsakul Chitchanok (136 kg), iar românca Aanei a terminat pe locul opt cu 120 de kilograme „smulse”.

La stilul aruncat, Kașirina s-a impus cu 185 de kg, aceasta fiind urmată de Meng cu 180 kg, respectiv  de Kim Kuk Hyang (Coreea de Nord) cu 168 kg „aruncate”.  Aanei a sosit pe a 12-a poziție, în afara „Top Ten”, din nefericire cu cele 146 de kg în cont.

Această forță a naturii, Tatiana Kașirina a totalizat cu 333 kg, poziția a doua a podiumului fiind ocupată de Meng cu 325 kg, iar pe ultima treaptă am regăsit-o pe halterofila nord-coreeană Kim Kuk Hyang, cu 298 kg. La total Andreea a terminat a 9-a cu 266 de kg.

La Houston pe tărâm american, delegația noastră se mândrește cu un loc 5 obținut de halterofilul Gabriel Sîncrăian la categoria 85 de kg, la total.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024