S-a stins ″Supernova″! O’Neil Bell, fost campion WBC, WBA şi IBF, a fost împuşcat mortal

Autor: Denisa Mărginean

O’Neil ‘Supernova' Bell, fost campion WBC, WBA şi IBF, a fost împuşcat mortal în timpul unui jaf armat la coborârea dintr-un autobuz. Bell, în vârstă de 40 ani, a fost una dintre cele două persoane împuşcate în timpul jafului care a avut loc miercuri, în Atlanta.

Fostul pugilist a decedat la faţa locului, poliţia găsindu-l întins la pământ, pe stradă.

Bell, care s-a născut în Jamaica, s-a mutat alături de familia sa în Delaware la vârsta de cinci ani, iar în 1995 s-a stabilit în Atlanta unde a şi început boxul. El a fost campion WBC, WBA şi IBF la categoria semigrea şi s-a retras în 2011. Sportivul, cu o carieră de 13 ani, a înregistrat 27 de victorii, din care 25 obţinute prin KO, 4 înfrângeri şi un meci încheiat la egalitate.

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024

Curioasa poveste a torței olimpice

Chiar dacă flacăra olimpică are rădăcini antice, ștafeta olimpică în sine este o chestiune relativ modernă.

13 Apr. 2023

SPECIAL / Povestea lui Igor Vîsoțchi, unul dintre cei mai mari boxeri din urmă cu o jumătate de secol, decedat la vârsta de 69 de ani

Singurul pugilist care l-a oprit pe triplul campion olimpic cubanez Teofilo Stevenson.