Corina Căprioriu și Alina Dumitru au luat aur, respectiv argint la Grand Slam Moscova la judo

Autor: Nicolas Grama

Cele două sportive românce și-au confirmat valoarea în concursul internațional din capitala Rusiei. Corina Căprioriu a câştigat medalia de aur la categoria 57 de kilograme, iar Alina Dumitru pe cea de argint, la 48 de kilograme, la Grand Slam de judo de la Moscova.

Până la medalia de aur, Căprioriu le-a învins pe Camila Minakawa (Brazilia), Ekaterina Valkova (Rusia) şi în finală pe judoka din Armenia, Zhanna Stankevici.

Alina Dumitru a bifat succese în faţa rusoaicei Rada Abdrakhmanova şi a belgienei Charline Van Snick, pentru ca în finală să cedeze în faţa braziliencei Sarah Menezes.

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024