CM Rugby 2015 : Am aflat prima semifinalistă, Africa de Sud a avut parte de o calificare dramatică împotriva Țării Galilor

Autor: Sărmășan Emanuel-Daniel

Primul sfert de finala de la actuala ediție a Cupei Mondiale de Rugby a avut loc pe „Twickenham”, sanctuarul rugby-ului englez. Cei aproximativ 79.572 de spectatori au avut ocazia de a vedea o încleștare extrem de tensionantă. Până la urmă reprezentativa

„Springboks” va fi juca în faza următoare a competiției, după o bătălie sufocantă în fața galezilor.

La casele de pariuri, britanicii au fost socotiți cu șansa a doua înaintea partidei. Țara Galilor a surprins din nou prin prezența sa de spirit în 22-ul advers, o presiune sâcâitoare, dificilă de controlat pentru sud-africani.

Scenariul partidei avea să fie unul asemănător cu meciul din grupe disputat între Țara Galilor și Anglia, o rivalitate covârșitoare. Galezii s-au impus atunci chiar pe final cu scorul 28-25. Eroul acestei partide ca în confruntarea cu „reprezentativa albionului” avea să fie nimeni altul decât Dan Biggar. Galezul s-a descurcat excelent în primul act al meciului, când a înscris 8 puncte dintr-o lovitură de penalitate, un dropgoal și o transformare a primului eseu din cele 40 de minute scurse pe tabelă.

Din păcate, sud-africanii n-au izbutit în nici un fel să spargă defensiva adversă, singura sclipire venind de la transformeurul Handre Pollard care a înscris din toate cele patru lovituri de pedeapsă de care a beneficiat.
În cel de al doilea act, Pollard nu a mai avut un picior ferm care să salveze oarecum situația în joc a sud-africanilor.

Dropgolul din minutul 52 a fost însoţit de două lovituri de pedeapsă ratate până în minutul 60. În acest timp, Dan Biggar a mai transformat o lovitură de pedeapsă fără emoții.
Apoi a urmat un joc abraziv, unde consumul și angajamentul erau foarte intense din partea celor două tabere. Ambele formații au preferat mai multe transformări din lovitură de penalitate. S-a mers cap la cap, Africa de Sud și Țara Galilor au alternat la conducere. Galezii s-au desprins la patru puncte printr-o lovitură de pedeapsă transformată de neobositul Dan

Biggar. „Springboks” au revenit imediat în cărți printr-un dropgoal și o lovitură de penalitate reușite de Pollard. Biggar a beneficiat de o nouă lovitură de pedeapsă, izbutind totodată să aducă formația britanică în avantaj (19-18).

În urma unei grămezi ordonate din minutul 74, sud-africanii au făcut o fază ca pe playstation printr-o acțiune excelentă purtată de Du Preez. Pollard a ratat transformarea, astfel încât „Springboks“ conduceau pe tabelă cu doar patru puncte, 23-19.

Finalul a fost cu adevărat incendiar deoarece galezii s-au năpustit în atac cu capul în față ca niște tauri nervoși. S-a purtat o luptă fantastică la balon după mai multe puncte de fixare ale galezilor. Aceștia au beneficiat de un „turnover” și au trimis balonul oval în tribune.

Scorul înregistrat la final, 23-19 pentru Africa de Sud, asigură o calificare în faza următoare a competiției după un meci foarte strâns şi în care s-au marcat doar două eseuri (câte unul de fiecare parte), în semifinalele Cupei Mondiale.

Următoarea încleștare puternică va fi între Noua Zeelandă și Franța, programată astăzi la ora 22:00 a României. Aceasta ar fi o reeditare a finalei de la Campionatul Mondial de Rugby 2011, care s-a ținut pe tărâm nou-zeelandez. All Blacks s-au impus cu scorul 8-7 pe Eden Park în Auckland.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne citiți zilnic și să ne urmăriți pe Facebook sau Twitter ! www.ziaruldesport.ro încearcă să vă aducă în fiecare zi cele mai importante știri, analize, editoriale, reportaje și interviuri din lumea sportului.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023