Romania pierde cu Italia, in ultimul meci de la Cupa Mondiala de Rugby

Autor: Alexandru Pavel

Romania a pierdut ultimul ei meci la Cupa Mondiala de Rugby, scor 22-32 impotriva Italiei. Stejarii au marcat trei eseuri consecutive pe final, reusind sa reduca din proportiile scorului, pierzand la 10 puncte dupa ce in minutul 64 era 29-3 pentru italieni.

Romanii au deschis scorul in minutul 5, dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Florin Vlaicu.

In minutul 10, italienii au reusit eseul prin Leonardo Sarto, dupa o actiune in viteza pe linia de trei sferturi. Tommaso Allan a ratat transformarea, scorul ramanand 5-3 pentru peninsulari.

In minutul 16, Allan a transformat o lovitura de pedeapsa, Johan Van Heerden fiind eliminat pentru 10 minute la aceeasi faza.

In minutul 24, Eduardo Gori a reusit al doilea eseu al Italiei. Scorul a devenit 15-3, dupa ce Allan a reusit sa transforme.

In minutul 39, Tommaso Allan a reusit un nou eseu pentru peninsulari. Tot el a transformat, scorul la pauza fiind 22-3 pentru italieni.

In minutul 46, Alessandro Zanni a reusit un nou eseu, Allan a transformat, scorul devenind 29-3.

In minutul 66, Apostol a reusit primul eseu al stejarilor. Florin Vlaicu a transformat, reduceam din diferenta, scor 10-29.

In minutul 70, Allan a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa de la peste 30 de metri.

In minutele 75 si 79, stejarii au mai reusit doua eseuri, prin Vali Poparlan si Adrian Apostol. Florin Vlaicu a reusit sa-l transforme pe primul, al doilea a fost ratat.

Romania pierde, astfel, ultimul meci la Cupa Mondiala de Rugby si incheie pe un onorabil loc 4, in spatele italienilor, dar in fata canadienilor.

România: M. Lazăr, Turashvili, Ion Paulică, Valentin Popârlan, van Heerden, Ursache, Lucaci, Carpo – Calafeteanu, Wiringi – Botezatu, Vlaicu, Kinikinilau, Lemnaru - Fercu

Italia: Aguero, Manici, Cittadini, Geldenhuys, Furno, Minto, Favaro, Zanni – Gori, Allan, Venditti, Benvenuti, Campaganro, Sarto - McLean

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne citiți zilnic și să ne urmăriți pe Facebook sau Twitter ! www.ziaruldesport.ro încearcă să vă aducă în fiecare zi cele mai importante știri, analize, editoriale, reportaje și interviuri din lumea sportului.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023