Revenire istorică a României. „Stejarii” obtin prima victorie la Cupa Mondială, in fata Canadei

Autor: Alexandru Pavel

Stejarii au reușit un meci istoric la Cupa Mondială și au castigat primul meci la aceasta editie a Cupei Mondiale, dupa ce au invins Canada, scor 17-15. În minutul 50, rugbiștii noștri erau condusi cu un incredebil 15-0. Este cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale de Rugby.

Canadienii au deschis scorul in minutul 11, dupa ce Gordon McRorie a transformat o lovitura de pedeapsa dictata pentru un offside.

In minutul 33, nord-americanii au reusit eseul prin Van Der Merwe, care a culcat balonul in spatiul de tinta advers, dupa un atac prelungit. McRorie a ratat transformarea.

S-a intrat la cabine la scorul de 8-0 pentru adversari, dupa o prima repriza in care stejarii au comis multe greseli, ratand doua lovituri de penalizare prin Florin Vlaicu.

In minutul 44, nord-americanii au reusit un nou eseu, de aceasta data prin Jeff Hassler. Nathan Hirayama a transformat, ducand scorul la 15-0 pentru canadieni.

Minutul 53 a adus primul eseu al stejarilor, reusit de Mihai Macovei. Florin Vlaicu a transformat, romanii apropiindu-se la opt puncte, scor 7-15.

Al doilea eseu a venit in minutul 73, cand acelasi Macovei a culcat balonul in spatiul de tinta advers. Transformarea lui Vlaicu ne-a apropiat la doar un punct de canadieni, scor 14-15, cu cinci minute ramase pana la final.

Cu doua minute ramase, Florin Vlaicu a transformat o lovitura de pedeapsa de la aproximativ 40 de metri, stejarii preluand conducerea pentru prima oara, scor 17-15.

Acesta avea sa fie si scorul final, iar nationala de rugby a Romaniei castiga primul meci la aceasta editie a Cupei Mondiale.

Duminica, stejarii vor disputa ultimul meci la Cupa Mondiala din Anglia, in fata Italiei.

România: 1. Mihăiţă Lazăr, 2. Otar Turaşvili, 3. Paulică Ion, 4. Valentin Popârlan, 5. Johannes Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (căpitan); 9. Florin Surugiu, 10. Michael Wiringi, 11. Ionuţ Botezatu, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu.

Rezerve: 16. Andrei Rădoi, 17. Andrei Ursache, 18. Alexandru Ţăruş, 19. Daniel Carpo, 20. Stelian Burcea, 21. Valentin Calafeteanu, 22. Adrian Apostol, 23. Csaba Gal.

Canada: 1. Hubert Buydens, 2. Ray Barkwill, 3. Doug Wooldridge, 4. Brett Beukeboom, 5. Jamie Cudmore (căpitan), 6. Jebb Sinclair, 7. John Moonlight, 8. Aaron Carpenter; 9. Gordon McRorie, 10. Nathan Hirayama, 11. DTH Van Der Merwe, 12. Nick Blevins, 13. Ciaran Hearn, 14. Jeff Hassler, 15. Harry Jones.

Rezerve: 16. Benoit Piffero, 17. Djustice Sears-Duru, 18. Jake Ilnicki, 19. Kyle Gilmour, 20. Nanyak Dala, 21. Phil Mack, 22. Conor Trainor, 23. James Pritchard.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne citiți zilnic și să ne urmăriți pe Facebook sau Twitter ! www.ziaruldesport.ro încearcă să vă aducă în fiecare zi cele mai importante știri, analize, editoriale, reportaje și interviuri din lumea sportului.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023