CVM Tomis Constanța, de neoprit in grupele Ligii Campionilor

Autor: Nicolas Grama

CVM Tomis Constanța a reusit un nou succes în deplasare, cu formația belgiană Knack Roeselare. Jucătorii de la malul mării s-au impus cu scorul de 3-2 (25-20, 20-25, 18-25, 26-24, 15-10), în Grupa A a Ligii Campionilor la volei masculin. Cu această ocazie a făcut un pas important către faza play-off.

Tomis a obținut un succes la limită, după ce a salvat o minge de meci în setul al patrulea, la scorul de 24-23 pentru belgieni. Tomis a revenit în final și a a întors scorul, pentru ca apoi să se impună destul de clar în decisiv, cu 15-10, după două ore și trei minute de joc.

Bulgarii Stanislav Petkov (20 puncte) și Vențislav Simeonov (15) au fost cei mai buni de la Tomis, în timp ce de la gazde s-a evidențiat Hendrik Tuerlinckx (24 puncte).

Tomis este liderul grupei, cu 10 puncte, urmată de Knack Roeselare, 6 p, Copra Volley Piacenza, 5 p, Dragons Lugano, 0 p.

Următorul meci al campioanei României va avea loc tot în deplasare, pe 21 ianuarie, cu Dragons Lugano. În faza play-off se califică echipele care câștigă cele șapte grupe, precum și cele mai bune cinci formații de pe locul secund.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023