Gaz Metan Mediaș a ratat victoria cu Poli Timișoara la penalty, în ultimul minut

Gaz Metan Mediaș a controlat meciul cu ACS Poli Timişoara, din Banat, dar nu a reușit să se impună. Formația lui Cristi Pustai a remizat, scor 0-0, cu echipa lui Adrian Neaga, în ultimul meci al etapei a XI-a a play-out-ului Ligii I.

Prima repriză a fost săracă în ocazii, însă oaspeții din Sibiu au ratat pe finalul primei părții două oportunități bune prin Olaru și Popovici.

În repriza secundă, Olaru a trimis un șut bun spre poarta timișorenilor, dar tabela a rămas nemodificată. Cel mai important moment a venit în ultimul minut.

Şeroni l-a faultat pe Rondon în careu, în minutul 90. Rosado a executat penalty-ul, după vreo două minute de proteste ale gazdelor şi a trimis balonul peste poarta lui Straton.

S-a terminat 0-0, iar Gaz Metan Mediaș se află pe locul al patrulea în play-out, cu 26 de puncte, la egalitate cu Concordia Chiajna. ACS Poli Timișoara se află pe loc retrogradabil, cu 23 de puncte.

Au evoluat următoarele echipe:

ACS Poli Timişoara: Straton - Străuţ (Al. Munteanu '8), Melinte, Şeroni, Raţ - Vaşvari, Artean - Ciucur, Bîrnoi (Velcotă '81), Oliva (Drăghici '60) - M. Roman. Antrenor Adrian Neaga;

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Creţu, Sîrghi, M. Constantin, Buşu - I. Cristea – Popovici (R. Romeo '46), Olaru (Târcoveanu '71), Caiado Dias, Ely Fernandes (Rosado '33) – Rondon. Antrenor Cristian Pustai.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.