Se animă lupta pentru evitarea retrogradării: Juventus învinge Poli Timișoara

Juventus București a reușit un alt rezultat bun în play-out. Echipa din Colentina a învins ACS Poli Timișoara cu 1-0, pe terenul din Voluntari.

Unicul gol al partidei a fost marcat de un fost polist, Robert Elek, în minutul 14, din centrarea unui alt fost component al formației timișorene, Dan Popescu.

Meciul a fost destul de echilibrat, însă deși oaspeții au avut inițiativa, cea mai importantă ocazie a lor s-a consumat abia în minutul 72, când Roman a fost blocat de portarul bucureștenilor.

Juventus a avut și un gol anulat, în minutul 85, când un alt ex-polist, Marian Constantinescu, a înscris, însă reușita nu a fost validată din cauza unei poziții de ofsaid.

În urma acestui rezultat, Juventus cedează „lanterna roșie” celor de la Gaz Metan Mediaș, care joacă sâmbătă, la ora 19:00, acasă, cu Concordia Chiajna. ACS Poli rămâne cu 14 puncte, niciunul obținut, deocamdată, în play-out, și fără victorie din octombrie.

Echipele:

Juventus București (antrenor Marius Baciu): Drăghia – Kardes (55, Dima), Wallace (cpt.), Leca, D. Popescu (62, F. Ștefan) – V. Gheorghe, Acolatse – S. Drăghici, Băjenaru, Rabei – Elek (74, M. Constantinescu)

ACS Poli (antrenor Leo Grozavu): Straton – Străuț (70, Ciucur), Cânu (cpt.) (46, Croitoru), Melinte, Șeroni (58, M. Oliva) – Artean, Vașvari – Haruț, Enescu, Munteanu – M. Roman

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024