Alba Blaj obține a cincea victorie din tot atâtea meciuri in CEV Champions League

Autor: Ilie Flaviu

Alba Blaj primea vizita polonezelor de la Rzesow, în penultima etapă a grupelor CEV Champions League. Transilvănencele aveau victorii pe linie în primele patru dispute ale grupei, în tur învingând-o pe Rzesow în trei seturi (25-19, 27-25, 25-17).

În primul set, jucătoarele din Blaj au început ca din tun și au avut controlul jocului până spre jumătatea actului, conducând spre final și la 11 puncte diferență, 21-10. Scorul final al setului a fost stabilit după 21 de minute de joc, 25-15 în favoarea lui Alba Blaj. Al doilea set s-a disputat în aceeași notă cu primul, cu jucătoarele lui Darko la conducere, iar scorul a fost unul tras aproape la indigo cu cel al primului, 25-16.

Setul trei a fost mai bun pentru poloneze, care au condus aproape tot actul, și s-au impus cu cinci puncte avantaj, 25-0, reintrând astfel în calculele victoriei. Elanul lor a fost tăiat rapid de jocul bun prestat de jucătoarea lui Alba Blaj, care au reușit să își impună jocul, impunându-se în final cu 25-12, stabilind scorul final al partidei 3-1 la seturi.

Alba Blaj are victorii pe linie în Champions League și va juca în ultima etapă cu Volero, pe 27 februarie, în Elveția.

Alba Blaj: Rus, Alaoru, De Aquino, Koleva, Barakova, Crncevic, Cleger Abel, Ilyasoglu, Mollers, Vujovic, Morales, Onyejekwe

Developres Rzesow: Rousseaux, Ptak, Zabinska, Ewa, Kaczmar, Sawicka, Helic, Gansczcyk, Rabka, Kaczorowska, Andrushka, Nowakowska, Blagojevic

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023