Primul caz de dopaj de la PyeongChang: japonezul Kei Saito

Autor: Nicolas Grama

Japonezul Kei Saito, un patinator specialist în short-track, este primul caz oficial de dopaj din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă ediţia 2018.

Niponul a fost depistat pozitiv cu acetalozamidă, un produs diuretic considerat drept mascant. După anunțul făcut de oficialii competiției, Kei Saito a părăsit satul olimpic.

Sportivul are 21 ani și urma să fie rezervă în ştafeta masculină de 5.000 m. El este primul japonez depistat pozitiv în timpul Jocurilor Olimpice de iarnă.

În cursul JO 2018, controalele antidoping sunt coordonate de Autoritatea independentă de teste antidoping (ITA), o nouă structură, iar cazurile pozitive intră sub jurisdicţia Tribunalului de Arbitraj pentru Sport, căruia îi sunt transmise în mod direct.

Autor: Andrei Szabo / 24 Mar. 2018

Nathan Chen, puștiul minune al patinajului, este noul campion mondial

Nathan Chen poate fi supranumit fără nici o exagerare „Regele cvadruplelor”.

Autor: Maria Sorescu / 23 Feb. 2018

Alina Zagitova a devenit campioană olimpică la patinaj artistic la doar 15 ani

După ce a impresionat la Campionatul European, unde a cucerit medalia de aur, dolescenta Alina Zagitova s-a impus și la Jocurile Olimpice.

Autor: Maria Sorescu / 17 Feb. 2018

Finala cvadruplelor: Japonezul Yuzuru Hanyu, campion olimpic la patinaj artistic

Japonezul Yuzuru Hanyu s-a impus în finala olimpică patinaj artistic. Niponul de 23 de ani și-a păstrat titlul obținut la Soci după o evoluție remarcabilă.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2018

Andreea Verdeș și Denisa Mailat au obținut medalii de argint și de bronz la Cupa Irina Deleanu de gimnastică ritmică

Cupa Irina Deleanu a fost cea mai importantă competiţie de gimnastică ritmică găzduită în această lună în România, la Sala Polivalentă din Capitală.

Andrei Gag, argint la reuniunea IAAF World Challenge de la Osaka

Atletul Andrei Gag a reprezentat România la reuniunea atletică de la Osaka, din cadrul IAAF World Challenge.

Autor: Andrei Szabo / 21 Mai 2018

Belgia merge la Cupa Mondială fără Nainggolan, Origi și Mirallas. Iată lotul „diavolilor”

Roberto Martinez, selecționerul Belgiei, a anunțat lotul lărgit de jucători în vederea participării la Cupa Mondială 2018.