Liga 1: FC Botoșani se impune la limită în fața campioanei Viitorul Constanța

Autor: Daniel Samoilă

Penultimul duel al etapei cu numărul 12 le aducea față în față pe FC Botoașani și campioana Viitorul Constanța, într-o partidă importantă pentru accederea în playoff-ul campionatului.

Meciul din Moldova a debutat cu o perioadă de tatonare între cele două formații, primele ocazii aparținându-le celor de la Botașani. Mihai Roman și Andrei Burcă au avut două șuturi periculoase pe spațiul porții oaspeților, însă fără efect pe tabela de marcaj.

La pauză s-a intrat cu 0-0. Repriza secundă aduce o bară pentru Viitorul, în minutul 59, după ce Țucudean lovește transversala în urma unei centrări a lui Cicâldău.

Singurul gol al partidei a venit în minutul 60. Olimpu Moruțan înscrie cu un șut imparabil din careu, în urma unei acțiuni pe partea stângă a lui Bordeianu.

Campioana Viitorul a continuat să atace și a mai avut o bară, în minutul 81, dar scorul nu s-a mai modificat până la final, iar FC Botoșani-Viitorul s-a încheiat 1-0.

Botoșani se află pe locul patru în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce Viitorul e pe 10, cu 14 puncte.

Echipele de start:

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Miron, Burcă, Dumitraş - Bordeianu (Rodriguez 74), Tincu - Roman, Moruţan (Oaida 88), Buş - Popa (Serediuc 86)

FC Viitorul: Rîmniceanu - Băluţă, Ţîru, Horj (Dumitrescu 78), De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Ganea - Eric, Ţucudean (Mățan 68), Chiţu (Drăguș 68)

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024