Liga 1: FC Botoșani se impune la limită în fața campioanei Viitorul Constanța

Autor: Daniel Samoilă

Penultimul duel al etapei cu numărul 12 le aducea față în față pe FC Botoașani și campioana Viitorul Constanța, într-o partidă importantă pentru accederea în playoff-ul campionatului.

Meciul din Moldova a debutat cu o perioadă de tatonare între cele două formații, primele ocazii aparținându-le celor de la Botașani. Mihai Roman și Andrei Burcă au avut două șuturi periculoase pe spațiul porții oaspeților, însă fără efect pe tabela de marcaj.

La pauză s-a intrat cu 0-0. Repriza secundă aduce o bară pentru Viitorul, în minutul 59, după ce Țucudean lovește transversala în urma unei centrări a lui Cicâldău.

Singurul gol al partidei a venit în minutul 60. Olimpu Moruțan înscrie cu un șut imparabil din careu, în urma unei acțiuni pe partea stângă a lui Bordeianu.

Campioana Viitorul a continuat să atace și a mai avut o bară, în minutul 81, dar scorul nu s-a mai modificat până la final, iar FC Botoșani-Viitorul s-a încheiat 1-0.

Botoșani se află pe locul patru în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce Viitorul e pe 10, cu 14 puncte.

Echipele de start:

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Miron, Burcă, Dumitraş - Bordeianu (Rodriguez 74), Tincu - Roman, Moruţan (Oaida 88), Buş - Popa (Serediuc 86)

FC Viitorul: Rîmniceanu - Băluţă, Ţîru, Horj (Dumitrescu 78), De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Ganea - Eric, Ţucudean (Mățan 68), Chiţu (Drăguș 68)

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Liga 1: Astra Giurgiu o învinge pe FC Botoșani și termină anul pe loc de play-off

Runda a 22-a din Liga 1 Betano, ultima din acest an, s-a deschis cu un duel interesant pentru locurile de play-off. Astra Giurgiu juca pe teren propriu cu revelația campionatului, FC Botoșani.

Cătălin Golofca va pleca de la FCSB în iarnă

Adus în vară de la FC Botoșani după un start bun de sezon, Cătălin Golofca nu a confirmat în tricoul lui FCSB, iar mijlocașul va reveni la Botoșani în ianuarie.

Autor: Nicolas Grama / 15 Dec. 2017

Retrageri fotbalistice: Dan Roman și Kim Kallstrom vor pune ghetele în cui

Doi fotbaliști cunoscuți publicului românesc și-au anunțat retragerea din activitatea sportivă.

Autor: Nicolas Grama / 16 Dec. 2017

Moment istoric pentru Napoli: Hamsik l-a egalat pe Maradona. Comparație statistică între cei doi

Marek Hamsik a intrat în cărțile de istorie ale lui Napoli, după ce a egalat un record deținut de Diego Maradona.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu arată bine: 4 victorii consecutive, fără gol primit

Răzvan Lucescu pare să fi găsit strategia câștigătoare pentru PAOK Salonic, echipă care a câștigat ultimele patru meciuri.

Autor: Daniel Samoilă / 16 Dec. 2017

Premier League: Manchester City, en fanfare spre titlu. Victorie clară cu Tottenham în derby-ul etapei

Runda a 18-a din Premier League a programat derby-ul zilei de sâmbătă pe Etihad Stadium, acolo unde liderul Manchester City primea vizita lui Tottenham.