Sezonul IndyCar se apropie de final: Rossi a câștigat penultima cursă

Autor: Valentin Maier

Rossi a câștigat cursa de 60 de tururi la Watkins Glen după ce a reușit să facă față unor dueluri tensionate cu experimentatul Scott Dixon, un specialist al acestui circuit, și care s-a impus aici de patru ori în carieră, inclusiv la prima cursă în IndyCar în 2005.

De partea cealaltă, pentru Rossi, plecat din pole-position, a fost prima victorie de la triumful din anul anterior în prestigioasa Indianapolis 500. A fost oricum o victorie muncită, la fel cum o arată și diferența de doar 0.9 secunde dintre el și urmăritorul său direct, Dixon.

Josef Newgarden, liderul clasamentului general cu patru curse câștigat sezonul acesta de IndyCar, nu a terminat cursa decât mult în spate, pe poziția 18. Sebastian Bourdais și Takuma Sato, foști piloți de Formula 1, nu au reușit nici ei rezultate mai bune, locul 17, respectiv locul 19.

Iată primele 5 poziții ocupate de piloții care au luat startul în cursa de la Watkins Glen:

5. Will Power 492p

Ultima cursă a sezonului, decisivă și pentru clasamentul general final, dat fiind diferența de doar trei puncte dintre Newgarden și Dixon, va fi în California, Marele Premiu Sonoma, pe 17 septembrie.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.