Lewis Hamilton a câștigat MP al Marii Britanii și s-a apropiat în clasamentul general de Vettel

Autor: Alexandru Pavel

Lewis Hamilton a obținut a patra victorie consecutivă în cursa de casă, de la Silverstone, și s-a apropiat la doar un punct în clasamentul general de germanul de la Ferrari, Sebastian Vettel.

Pilotul de la Mercedes, care a controlat autoritar cursa, i-a egalat la numărul de victorii în Marele Premiu al Marii Britanii pe Jim Clark și Alain Prost, toți având câte cinci succese. A fost a patra victorie consecutivă pentru Hamilton la Silverstone, performanță realizată anterior doar de Clark, în anii '60.

Cursa nu a fost lipsită de incidente, liderul din clasamentul general, Vettel, suferind o pană chiar în ultimul tur de circuit și terminând Marele Premiu doar pe locul 7. Alonso, Sainz și Palmer nu au încheiat cursa.

În clasamentul piloților, Vettel conduce cu 177 puncte, urmat de Hamilton 176, Bottas 154, Daniel Ricciardo 117, Raikkonen 98, Max Verstappen 57 etc.

La constructori, Mercedes conduce cu 330 puncte, urmată de Ferrari 275, Red Bull 174, Force India 95, Williams 41, Toro Rosso 33, Haas F1 29, Renault 26, Sauber 5, McLaren 2.

Autor: Maria Sorescu / 21 Noi. 2017

VIDEO / Doi rideri s-au distrat într-un mall parizian

Evenimentul Supercross de la Paris a adus în capitala Franței cei mai cunoscuți motocicliști ai Europei.

Autor: Nicolas Grama / 03 Noi. 2017

Ferrari amenință cu plecarea din Formula 1

Noul proprietar al Formulei 1, Liberty Media, se confruntă cu tot mai multe probleme, din momentul în care a încercat să revoluționeze competiția.

Autor: Nicolas Grama / 21 Noi. 2017