Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Belgiei, dar spectacolul a fost în spatele lui. Hamilton a terminat pe 3, pornind de pe 21

Autor: Nicolas Grama

Penalizarea cu 55 de locuri pe grila de start a lui Lewis Hamilton a facut Marele Premiu al Belgiei foarte interesant.

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a plecat primul și a câștigat cursa de pe circuitul Spa-Francorchamps.

Numai că Rosberg nu a reușit să revină pe primul loc în ierarhia generală, pentru că principalul său adversar, Hamilton, plecat de pe locul 21, a avut o zi fulminantă. Britanicul a terminat pe 3 și rămâne lider general.

Cursa a mai avut un eveniment notabil. Kevin Magnussen a generat un accident dur după ce a pierdut spatele monopostului Renault și a intrat parapeții formați din pneuri. Fernando Alonso și Lewis Hamilton au profitat de moment și au avansat. Accidentul lui Magnussen a forțat întreruperea cursei pentru refacerea parapetului.

La reluarea cursei, Hamilton a fost din nou insistent și a urcat pe 3, însă departe de al doilea clasat, Daniel Ricciardo. Oricum, o cursă fantastică pentru britanic.

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.