Sarbatoare de Sfantul Andrei! Rapidul bate Gloria Buzau cu 4-0 si rupe "blestemul" meciurilor de acasa

Autor: Viorel Berbece

Rapid Bucuresti incheie anul pe primul loc in seria I a ligii secunde, dupa o victorie entuziasmanta pe teren propriu, 4-0 cu Gloria Buzau.

Dan Alexa a invatat ceva din chinul de etapa trecuta, cand Rapidul s-a chinuit o repriza intreaga ca sa dea gol unei formatii pline cu juniori, Ceahlaul. A renuntat la Embalo si le-a facut loc in primul 11 lui Jeslinek si Martin. Dar spectatorii prezenti pe batrana arena giulesteana au avut senzatia ca traiesc un nou moment de deja-vu, cu oaspetii aproape de gol in primele 10 minute, in doua ocazii, ambele rezolvate de Draghia, titularizat inspirat de tehnicianul rapidist. Apoi pe Giulesti a inceput sarbatoarea care a adus primul succes "acasa" dupa multa vreme. Tonul l-a dat Madalin Martin, care a finalizat o actiune personala superba, in minutul 19. Apoi a iesit din nou la rampa Iulian Popa, de data aceasta cu o "dubla", reusita prin goluri mai putin spectaculoase decat cele cu care a obisnuit (min. 25, din pasa lui Tudoran si min. 36, dupa o recuperare proprie). "Robinetul" de goluri l-a inchis un alt favorit al tribunei, Razvan Trandu, cu o lovitura libera batuta inselator (min. 40).

Dupa pauza, in jocul Rapidului a intervenit poate spiritul Sarbatorilor, cat si relaxarea fireasca dupa un categoric 4-0 la pauza. Ca atare, ocaziile la poarta lui Sarbu au fost mult mai rare. Dar nici buzoienii nu au mai pus in pericol poarta lui Draghia, astfel incat repriza secunda s-a jucat mai mult pentru ca trebuia, la trecerea timpului, ambele echipe dand dovada ca sunt "satule" de fotbal pe anul acesta. Ultima impresie conteaza, se spune. Iar cu acest 4-0, cel mai categoric succes al sezonului, Rapidul lui Dan Alexa a aratat de ce isi merita primul loc in liga secunda, cu toate discutiile pe care urmaritoarele incearca sa le aprinda in legatura cu arbitrajele sau calitatea jocului prestat de giulesteni.  A fost ultimul meci al anului pentru Rapid, care trebuie sa schimbe cativa oameni in compartimentul ofensiv, in ciuda festinului de goluri de azi, pentru a-si usura parcursul spre prima liga.

Rapid: Drăghia (cpt.) - Raiciu (G. Ganea '63), Robuste, Moke, Josl - Trandu, Luque - Tudoran, Jeslinek (Kusnir '64), I. Popa - Martin (Cioablă '77)
Rezerve: I. Manea - Kusnir, Avrămia, Embalo, G. Ganea, N. Vasile, Cioablă

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024