Canada, aur mondial pentru a 25-a oară la hochei

Autor: Nicolas Grama

Echipa Canadei a câștigat pentru a 25-a oară titlul de campioană mondială la hochei pe gheață, la Praga, după ce a întrecut Rusia în finală cu scorul de 6-1 (1-0, 3-0, 2-1). Canada și-a adjudecat toate meciurile de la acest turneu în timpul regulamentar, ceea ce i-a garantat și premiul de un milion de franci elvețieni acordat de Federația internațională (IIHF).

Cody Eakin (18:10), Tyler Ennis (21:56), Sidney Crosby (27:22), Tyler Seguin (28:06), Claude Giroux (48:58) și Nathan MacKinnon (49:50) au marcat pentru canadieni, iar Evgheni Malkin (52:42) a salvat onoarea echipei Rusiei, care câștigase titlul suprem anul trecut, la Minsk.

Pentru Canada a fost primul titlu mondial după 2007, reprezentanții frunzei de arțar fiind la doar două titluri de recordul deținut de Rusia (ex-URSS).

Sidney Crosby, atacantul echipei Pittsburgh Penguins, a devenit al 26-lea membru al Triple Gold Club, grup de jucători care au câștigat Jocurile Olimpice, Campionatul Mondial și Cupa Stanley (NHL).

În meciul pentru locul al treilea, echipa SUA a dispus de formația gazdă, Cehia, cu 3-0 (2-0, 1-0, 0-0).

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Dec. 2023

VIDEO / Cine este Ilia Malinin, patinatorul care a reuşit 6 sărituri cvadruple într-o reprezentație la Beijing

Americanul Ilia Malinin s-a remarcat la Grand Prix-ului de la Beijing

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.