România învinge Ucraina și se califică în sferturile de finală

Autor: Adrian Somai

Eliza Samara este prima reprezentanta a tricolorelor care a intrat astazi in concurs in meciul contra Ucrainei. Constanteanca a intalnit-o pe Margarita Pesotska, cea mai importanta jucatoare a ex-sovieticelor, clasata pe locul 14 in clasamentul european. Chiar daca a inceput mai prost, Eliza si-a revenit la mijlocul primului set si a reusit in cele din urma sa se impuna cu 12-10. Al doilea set a fost unul echilibrat, dar in cele din urma Pesotska l-a castigat cu 13-11. Urmeaza setul al treilea, pe care ucraineanca si l-a adjudecat intr-o maniera categorica cu 11-5. In al patrulea set, Eliza da semne de revenire, reusind sa castige cateva puncte spectaculoase, dar in cele din urma a cedat cu 14-12. Astfel, Ucraina conducea dupa primul meci cu 1-0.

A doua la start pentru Romania a fost Dana Dodean, care a intalnit-o pe Tatiana Bilenko, numar 23 in clasamentul european. Setul de debut a fost unul foarte echilibrat, ucraineanca impunandu-se in final cu 11-9 dupa o greseala a romancei pe serviciu propriu. Previziunile antrenorului Viorel Filimon se adeveresc si in acest meci secund, ex-sovieticele exceland la capitolul defensiv. In actul secund, Dana a reusit sa ia avans inca de la primele mingi si a castigat in cele din urma cu 11-5, egaland scorul de pe tabela. Aradeanca a castigat urmatoarele doua seturi cu acelasi scor, 11-9, in acest fel echilibrand si scorul general.

Cea mai tanara componenta a lotului Romaniei, Bernadette Szocs, a intrat in concurs in meciul trei, avand-o ca adversara pe Ganna Gapanova, numar 45 in topul european. Bernie dovedeste inca o data ca este „speranta Romaniei de maine”, asa cum o numea Beatrice Romanescu in urma cu putin timp. Aceasta castiga toate cele trei seturi in numai 28 de minute ( 13-11, 11-7 si 16-14 ), ducand nationala Romaniei pentru prima data in avantaj la scorul general.

In al patrulea meci al confruntarii, Dana Dodean a intalnit-o pe Margarita Pesotska. Aradeanca a inceput in forta meciul, adjudecandu-si primele doua seturi fara probleme prea mari: 12-10 si 11-5. Din pacate pentru romance, Dana nu a reusit sa castige nici unul dintre cele trei seturi care ar fi putut incheia meciul. Pesotska se impune cu 11-8, 11-9, respectiv 11-3, trimitand confruntarea dintre Romania si Ucraina in meciul decisiv.

Cea mai bine clasata romanca in clasamentul european (locul 4), Eliza Samara, a intalnit-o in meciul decisiv pe Tatiana Bilenko. Constanteanca da dovada de mai multa tarie de caracter, impunandu-se in numai 17 minute. Eliza a castigat toate cele trei seturi: 11-6, 11-6, respectiv 11-7. Prin victoria ei, Romania s-a impus in fata Ucrainei cu 3-2 si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European, unde va intalni Ungaria.

Ultimul meci dintre Romania si Ungaria s-a desfasurat acum doi ani, in Liga Europeana a Natiunilor, atunci cand tricolorele s-au impus cu un categoric 3-0. Cea mai importanta jucatoare a maghiarelor este Georgina Pota, aceasta ocupand in acest moment locul 16 in clasamentul european.

Meciul dintre Romania si Ungaria va avea loc maine, cu incepere de la orele 15.00.

Autor: Dan Voinea / 27 Iun. 2023

Aur pentru Bernadette Szocs la Jocurile Europene

Pe podium a urcat și Eliza Samara.

Autor: Nicolae Comănescu / 02 Iun. 2023

Tinerii cu potențial sportiv din România pot aplica pentru finanțare la a 18-a ediție a Programului MOL de promovare a talentelor

Programul MOL de promovare a talentelor oferă anual sprijin financiar tinerilor sportivi cu rezultate foarte bune.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Apr. 2023

14 competiții internaționale organizate în România, finanțate de la bugetul statului

Anul 2023 propune mai multe competiții internaționale pe teritoriul României.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.