Eliza Samara a câștigat Liga Campionilor la tenis de masă în fața Adinei Diaconu

Autor: Nicolae Comănescu

Liga Campionilor la tenis de masă feminin a adus în finală două echipe din care a făcut parte câte o româncă.

Elizabeta Samara şi Adina Diaconu au fost implicate în lupta pentru trofeu, iar învingătoare a ieșit jucătoarea mai experimentată.

Clubul polonez KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg, cu Eliza Samara în echipă, a câștigat trofeul în fața celor de la Metz TT. Finala s-a disputat în sistem tur/retur, iar în ambele manșe, clubul polonez s-a impus cu 3-0.

Eliza Samara a fost cea care a închis finala cu o victorie în fața lui Pauline Chasselin. Pentru românca de 33 de ani acesta este al patrulea trofeu al Ligii Campionilor, după cele din 2015 (cu Fenerbahce), în 2019 şi 2022 cu actuala echipă.

"Mereu este important să câştigi astfel de competiţii! Îţi demonstrează valoarea şi dau bine la CV. Acum vreau să mă întorc acasă şi să facem o echipă puternică, astfel încât să ajungă o echipă românească în finala Ligii Campionilor", a declarat Eliza Samara conform Federației Române de Tenis de Masă.

Adina Diaconu, 23 de ani, s-a bucurat de prezența în ultimul act: "Pentru noi este o mare realizare că am ajuns în finală, suntem echipa surpriză a competiţiei, suntem tinere şi avem multe de învăţat de la o echipă aşa de experimentată cum este cea a Elizei".

Autor: Dan Voinea / 27 Iun. 2023

Aur pentru Bernadette Szocs la Jocurile Europene

Pe podium a urcat și Eliza Samara.

Autor: Nicolae Comănescu / 02 Iun. 2023

Tinerii cu potențial sportiv din România pot aplica pentru finanțare la a 18-a ediție a Programului MOL de promovare a talentelor

Programul MOL de promovare a talentelor oferă anual sprijin financiar tinerilor sportivi cu rezultate foarte bune.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Apr. 2023

14 competiții internaționale organizate în România, finanțate de la bugetul statului

Anul 2023 propune mai multe competiții internaționale pe teritoriul României.