WRC: Victorie istorică pentru Sebastien Ogier în Mexic

Autor: Mihai Constantin

Sebastien Ogier a câştigat Raliul Mexicului din Campionatul Mondial de Raliuri (WRC). Pilotul francez de la Toyota a bifat al șaptelea succes în acest eveniment, stabilind astfel un nou record în această competiţie.

Ogier are acum o victorie în plus faţă de compatriotul său Sebastien Loeb (6), pe şoselele alunecoase mexicane.

Octuplul campion mondial de raliuri s-a impus în Raliul Mexicului cu un avans de 27,5 secunde faţă de belgianul Thierry Neuville (Hyundai), în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat britanicul Elfyn Evans (Toyota), la 27,9 secunde.

Finlandezul Kalle Rovanpera (Toyota), deţinătorul titlului mondial, s-a clasat pe poziţia a patra, la 1 min 53 sec 3 zecimi.

Sebastien Ogier este lider al clasamentului general al piloţilor după primele trei curse ale sezonului, cu 56 de puncte, urmată de Thierry Neuville, 53 de puncte, şi de Kalle Rovanpera, 52 de puncte.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de raliuri se va desfăşura între 20 şi 23 aprilie în Croaţia.

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.