Cea mai buna pozitie pe grila de start 1
Data nasterii 16/10/1997
Locul nasterii Monte Carlo, Monaco

Biografie

Charles Leclerc a făcut pasul către Formula 1 în 2018, după ce a câștigat succesiv titlurile în GP3 și Formula 2. În Formula 1 a ajuns pe ruta Sauber – Alfa Romeo, reușind să impresioneze încă din primul său sezon, în care a strâns 39 de puncte, încheind de zece ori în Top 10.

După un prim sezon admirabil cu Alfa Romeo, Leclerc a făcut pasul către Ferrari, un pas așteptat de toată lumea. Și nu a dezamăgit, desi nu s-a bucurat de o mașină foarte performantă – cel puțin nu la nivelul celor de la Mercedes. În primul său sezon cu Ferrari a obținut primele sale victorii, în weekenduri consecutive, în Belgia și Italia, precum și alte 8 clasări pe podium, încheind anul pe poziția a 4-a în clasamentul piloților.

A urmat apoi un sezon de coșmar pentru Leclerc în 2020, când Ferrari s-a aflat probabil în cel mai jos punct din istorie, încheind anul pe locul 6 în clasamentul constructorilor. Dar chiar și așa, tot a reușit să bifeze 10 prezențe în zona punctelor, inclusive două podiumuri.

În 2022, șansa părea să îi surâdă lui Leclerc. Ferrari a produs poate cel mai competitive monopost de pe grila de start, însă numeroasele greșeli de la boxe și câteva greșeli personale au ajuns să îl coste titlul Mondial. A început anul cu două victorii și două clasări pe locul 2 în primele șase curse ale sezonului, însă speranțele au început să I se năruie pe măsură ce sezonul s-a desfășurat. A încheiat anul 2022 pe poziția secundă în clasament, cu trei victorii în dreptul său, cinci clasări pe locul secund și 3 clasări pe poziția a treia.

19 Apr. 2024

Analiză/ O lipsă acută de curaj în fotbalul românesc. Exemple, cauze și soluții

În articolul de față analizăm lipsa de curaj tot mai prezentă în fotbalul nostru, încercând să depistăm cauzele, dar și să cautăm soluții pentru o problemă care ține pe loc multe proiecte promițătoare, dar și antrenori sau fotbaliști deopotrivă.

02 Mar. 2023

Lewis Hamilton

Află tot ce trebuie să știi despre Lewis Hamilton, septuplu campion mondial în Formula 1 și pilot al echipei Mercedes-AMG PETRONAS.