Cea mai buna pozitie pe grila de start 1
Data nasterii 07/01/1985
Locul nasterii Stevenage, Anglia

Biografie

Lewis Hamilton este unul dintre cei mai talentați piloți din istoria Formulei 1, fiind foarte aproape să câștige titlul mondial încă de la sezonul său de debut, în 2007. Aflat la volanul unui monopost McLaren Mercedes, a reușit să câștige 4 curse și să urce de alte 8 ori pe podium într-un sezon decis în ultimul tur, al ultimei curse, în Brazilia. A pierdut titlul mondial pentru un singur punct, în fața lui Kimi Raikkonen, ultimul campion mondial dat de Ferrari.

Hamilton și-a luat revanșa un an mai târziu, când a câștigat primul său titlu mondial.

A urmat o perioadă mai puțin fastă pentru britanic, primul pilot de culoare din istoria Formulei 1. Sosirea la noua echipă Mercedes, în 2013, a fost cea care i-a adus faima. Între 2014 și 2020 a câștigat șase titluri mondiale, ajungând la egalitate cu Michael Schumacher în clasamentul celor mai titrați piloți din istorie.

Titlurile sale sunt de mulți contestate, pe seama faptului că nu a avut un rival în lupta pentru acestea. Singurele dăți când cineva i s-a împotrivit, Hamilton a pierdut. S-a întâmplat în 2015, din mâna coechipierului său Nico Rosberg, apoi în 2021, în fața lui Max Verstappen.

Dincolo de aceste răutăți, Hamilton lasă în urmă recorduri care vor putea fi cu greu egalate vreodată. E pilotul cu cele mai multe victorii în carieră, cele mai multe puncte, cele mai multe starturi consecutive, cele mai multe curse pentru același constructor, cele mai multe clasări consecutive în puncte, cele mai multe pole position-uri, cele mai multe podiumuri, cele mai multe curse terminate în zona punctelor, cele mai multe tururi în poziția de lider, cele mai multe curse în care a condus în fiecare tur, cele mai multe doble pole-victorie… Și este singurul pilot care a câștigat cel puțin o cursă în fiecare sezon în care a luat startul.

19 Apr. 2024

Analiză/ O lipsă acută de curaj în fotbalul românesc. Exemple, cauze și soluții

În articolul de față analizăm lipsa de curaj tot mai prezentă în fotbalul nostru, încercând să depistăm cauzele, dar și să cautăm soluții pentru o problemă care ține pe loc multe proiecte promițătoare, dar și antrenori sau fotbaliști deopotrivă.

02 Mar. 2023

Mercedes-AMG PETRONAS

Află tot ce trebuie să știi despre echipa Mercedes-AMF Petronas, echipa care a dominat ultimul deceniu din Formula 1.

Carlos Sainz Jr.

Afla tot ce trebuie sa stii despre Carlos Sainz, pilot de Formula 1 pentru echipa Scuderia Ferrari.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.