Liga 1: Craiova devine o amenințare pentru CFR Cluj

După egalul lui FCSB cu Gaz Metan Mediaș, CS Universitatea Craiova pare singura capabilă să pună probleme celor de la CFR Cluj în lupta pentru titlu.

Gruparea din Oltenia a trecut în Bănie de FC Botoșani, cu scorul de 2-1 (1-0), într-o restanţă din etapa a III-a a play-off-ului Ligii 1. Partida trebuia să aibă loc la 12 iunie, dar a fost amânată după ce medicul echipei FC Botoşani a fost testat pozitiv cu noul coronavirus.

Meciul a avut un ritm destul de bun, iar gazdele au deschis scorul după o jumătate de oră de joc. Nistor a marcat cu un şut puternic cu piciorul stâng din afara careului mare și l-a învins pe Pap. Mijlocașul oltenilor a dedicat golul soției sale.

Craiova a continuat să atace și a mai marcat o dată și în repriza a doua. În minutul 72, Vlădoiu a centrat de pe dreapta, iar Koljic a înscris cu capul. Bosniacul punctase și etapa trecută.

FC Botoșani s-a trezit târziu și a marcat un gol de onoare în ultimul minut. Babunski a centrat de pe partea stângă, iar Dugandzici a marcat cu capul. Atacantul grupării moldave a ajuns la 7 goluri în 7 meciuri.

S-a terminat 2-1 pentru Craiova, care va juca runda viitoare cu CFR Cluj în Gruia, iar un eventual succes ar putea reaprinde lupta la titlu.

CSU Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu (Vătăjelu '75), Acka (Ivanov '85), Bălaşa (Ciosici '67), Bancu - Nistor (Gustavo '85), Mateiu, Cicâldău - Ivan, Koljici (Baiaram '85), Mihăilă. Antrenor Cristiano Bergodi;

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - Florescu (Carlone '82), E. Papa (Ebenhofer '69) - Aşkovski (Cîmpanu '75), Keyta (Babunski '76), Ofosu (Fili '83) - Dugandzici. Antrenor Marius Croitoru.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2020

Liga 2: Farul și Dunărea Călărași au maximum de puncte

Etapa secundă din liga a doua a fost mai animată decât prima.

Autor: Maria Sorescu / 04 Sept. 2020

Transferuri în Liga 1: Fiul lui Claude Puel a venit la Voluntari, iar Dinamo a mai adus un spaniol

FC Voluntari a făcut două transferuri într-o singură zi.

Autor: Andrei Szabo / 03 Sept. 2020

VIDEO / Cristi Tănase a semnat cu Academica Clinceni

Academica Clinceni nu mai vrea să aibă emoțiile din sezonul trecut și a adus un fotbalist cu experiență.

VIDEO / Accident spectaculos în Raliul Iașiului. Mașina lui Tempestini s-a făcut praf și a luat foc

Raliul Iaşului, competiţie care se desfăşoară în acest weekend, a oferit cel mai spectaculos accident al sezonului.

Premier League: Chelsea l-a adus pe Havertz, Everton mută cu Allan

Echipele din Premier League sunt dispuse să cheltuie cei mai mulți bani în această pauză de vară, iar Chelsea Londra este cel mai activ club pe piața transferurilor.