Patru medalii pentru România la Europenele de winter triathlon

Campionatele Europene de Winter Triathlon au avut loc în acest an la Cheile Grădiştei. România a câştigat patru medalii, dintre care una de aur, două de argint şi una de bronz.

Acesta este cel mai bun rezultat din istoria participării lotului naţional la Europene.

Medalia de aur a României a fost cucerită de Robert Tămîrjan în cadrul competiţiei europene de para-triathlon.

Cele două de argint au fost obţinute în proba de ştafetă mixtă 2x2 de echipa Viorel Pălici şi Edit Vakaria şi de juniorul Nicolae Hîncu. Tot un junior, Botond Zoldi, a adus României şi medalia de bronz.

La cea mai importantă probă, Elite Masculin, podiumul a fost ocupat în ordine de Dmitri Bregheda (Rusia), Giuseppe Lamastra (Italia) şi Pavel Iakimov (Rusia), iar cel mai bine clasat sportiv român a fost Viorel Pălici, care a ocupat poziţia a 5-a.

La Elite Feminin, podiumul a aparţinut în totalitate Rusiei: 1. Daria Rogozina, 2. Iulia Surikova, 3. Svetlana Sokolova. Reprezentanta României, Edith Vakaria, a terminat această probă pe poziţia a 7-a.

La winter triathlon, sportivii aleargă 8 kilometri pe zăpadă, parcurg 14 kilometri de mountain bike tot pe zăpadă şi fac şi 12 kilometri de schi fond.

Autor: Pompiliu Constantin / 05 Oct. 2019

Ce înseamnă numirea lui Octavian Morariu în funcția de preşedinte al noii Comisii CIO de Evaluare a Candidaturilor pentru Jocurile Olimpice de iarnă

Comitetul Internațional Olimpic a schimbat componența comisiilor de evaluare a candidaturilor pentru găzduirea ediţiilor de vară, respectiv iarnă, ale Jocurile Olimpice.

Autor: Andrei Szabo / 27 Sept. 2019

Victorii pentru Corona Braşov şi SC Miercurea Ciuc în Erste Liga

Corona Braşov şi SC Miercurea Ciuc au arătat un joc bun în acest start de sezon al Erste Liga, competiția internațională regională de hochei pe gheață.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2019

Marcel Hirscher se retrage din activitatea sportivă

Hirscher a câştigat 67 de curse de Cupă mondială.

Autor: Maria Sorescu / 19 Noi. 2019

Mauricio Pochettino a fost demis de la Tottenham

În vârstă de 47 de ani, Pochettino a venit la Spurs în mai 2014.

Autor: Andrei Szabo / 19 Noi. 2019

Naționala de tineret a României s-a încurcat în Irlanda de Nord

După victoria cu 4-1 în fața Finlandei, România a mers cu gânduri mari în Irlanda de Nord.