Liga 1: Bud a semnat cu Hermannstadt, Craiova l-a împrumutat pe Buzan în Liga 2

Liga1 continuă să înregistreze transferuri pentru perioada de iarnă. Astfel, FC Hermannstadt l-a transferat pe atacantul Cristian Bud, un fotbalist de 33 de ani.

Acesta are un palmares impresionant, fiind de trei ori campion naţional, cu CFR Cluj (2009/2010, 2011/2012) şi Milsami Orhei (2014/2015), în Republica Moldova.

Cristian Bud a mai evoluat în Liga 1 pentru Gaz Metan Mediaş, CFR Cluj, Pandurii Tg. Jiu, Poli Timişoara şi Concordia Chiajna, înscriind 50 de goluri.

De-a lungul carierei a mai îmbrăcat tricoul echipelor Liberty Salonta, FC Bihor Oradea, Debrecen (Ungaria), Milsami Orhei (Moldova) şi Yverdon Sport (Elveţia).

O mutare interesantă a făcut și Universitatea Craiova, care l-a împrumutat pe mijlocaşul central Lucian Buzan (19 ani) la divizionara secundă ACS Poli Timişoara.

Fotbalistul a debutat la Craiova în sezonul 2017/2018, într-un meci cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din Liga 1, însă de atunci nu a mai adunat niciun minut în tricoul "alb-albastru".

El a mai fost împrumutat la Dunărea Călăraşi, în prima parte a acestui sezon, dar nu a reuşit să se impună sub comanda lui Dan Alexa, strângând doar două prezenţe.

Autor: Flaviu Ilie / 17 Aug. 2019

Liga 2: FC Argeș câștigă la limită derby-ul etapei a treia împotriva "U" Cluj

FC Argeș a trecut de "U" Cluj la limită, scor 1-0, datorită golului înscris de căpitanul Năstăsie în minutul 58.

Autor: Viorel Berbece / 17 Aug. 2019

Liga 2/ UTA adoră 3-0. Gloria și Metaloglobus fac și ele scor. Primele rezultate ale etapei a treia

A început și etapa a treia din noul sezon de Liga2. În meciurile jucate la ora 11 am asistat la o adevărată ploaie de goluri. UTA și Gloria Buzău își continuă parcursul perfect.

Analiză / Vin peste noi cu Skoda și van Buren. Și Stanciu. Dar nu sunt de speriat!

Ultimul hop pentru CFR Cluj în fața unei noi participări în Liga Campionilor este Slavia Praga. Cehii sunt cel mai tare adversar de până acum (vom explica de ce), dar nu sunt neapărat o sperietoare pentru Dan Petrescu și compania. O analiză aici.

Autor: Maria Sorescu / 17 Aug. 2019