Se încinge lupta pentru play-off. Poli Iași câștigă cu FC Botoșani în etapa a 24-a din Liga 1

Autor: Daniel Samoilă

Penultimul meci al etapei a 24-a din Liga 1 s-a disputat la Iași, acolo unde CSM Poli a primit vizita lui FC Botoșani într-un derby al Moldovei și cu înclinații pentru lupta accederii în play-off.

Pe un frig pătrunzător, cele două echipe au oferit un joc destul de modest în prima repriză. Primele 30 de minute au fost dominate de Botoșani, care au avut șanse de a marca prin acțiunile ofensive semnate de Roman, Moruțan și Golofca.

În replică, Iașul răspunde printr-o lovitură de cap a lui Jo, în minutul 35. De altfel, ocazia brazilianului a adus și primul șut pe spațiul porții într-o repriză încheiată indecis, 0-0.

Partea secundă a adus-o pe trupa lui Stoican mult mai ofensivă, iar răsplata a venit repede. În minutul 53, Andrei Cristea marchează golul victoriei, după o pasă excelentă a lui Platini ce l-a lăsat singur în fața porții.

Botoșaniul a intensificat atacurile și a fost periculoasă prin Golofca și Roman, dar la final CSM Poli Iași a câștigat cu 1-0 și astfel urcă pe ultimul loc de play-off. Ieșenii sunt pe șase, cu 36 de puncte, același punctaj ca al Botoșaniului, dar cu un golaveraj mai bun.

Echipele de start:

CSM Poli Iaşi: Koşelev (Rusu '46) - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Bădic (Zaharia '41) - Qaka, Chelaru - Platini, Jo, Sin - Andrei Cristea (Jagodinskis '82). Antrenor Flavius Stoican

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Achim, Oaidă (Chitoşcă '83) - Roman, Moruţan, Golofca (Cucu '70)- Axente (Golubovici '60). Antrenor: Costel Enache

sursă foto:digisport.ro

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024