Steaua București, învinsă de Benfica în turul optimilor din Cupa Challenge

Autor: Daniel Samoilă

Joi a avut loc partida dintre Steaua București și Benfica Lisabona, ce contează pentru turul optimilor din Cupa Challenge. Meciul s-a desfășurat în sala Regimentului de Gardă „Mihai Viteazul” din Bucureşti.

Steliștii au început mai bine partida și au câștigat primul set cu 25-21, dar portughezii au întors rezultatul cu două seturi adjudecate la 16 și 17. Bucureștenii s-au montat mai bine în al patrulea set, pe care l-au câștigat cu 25-20, dar au pierdut în decisiv cu 15-11.

S-a terminat Steaua – Benfica 2-3 (25-21, 16-25, 17-25, 25-20, 11-15), iar șansele de calificare în sferturi ale “militarilor” sunt destul de mici. Ei au nevoie de o victorie cu 3-1 sau 3-0 pentru a merge mai departe.

Dacă se vor impune cu 3-2, dubla manșă se va decide într-un set de aur. Orice alt rezultat o califică pe Benfica în următoarea fază.

Partida retur se va desfășura săptămâna viitoare în Portugalia.

sursă foto:doarvolei.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023