Câștigător surpriză la proba de 15 km. Românii au venit în spate

Autor: Daian Cutu

Finlandezul Iivo Niskanen a reușit să câștige în fața propriilor suporteri proba de 15 km clasic, din cadrul Campionatelor Mondiale de schi fond de la Lahti.

Niskanen (25 de ani) a terminat proba cu un avans de 17 secunde față de Martin Johnsund Sundby (Norvegia), liderul Cupei Mondiale și totodată cel care era considerat a fi mare favorit la adjudecarea titlului mondial. Podiumul a fost completat de un alt norvegian, Niklas Dyrhaug, care a venit la un ecart de 32 de secunde.

România a fost reprezentată de doi schiori: Raul Popa, locul 70, la 4 minute și 20 de secunde ecart, respectiv Alin Cioancă, locul 75, la 8 minute și 24 de secunde distanță față de învingător.

Campionatul Mondial de schi fond de la Lahti continuă mâine cu proba feminină de ștafetă, pe distanța de 4X5 km. Cimpetiția va fi în direct pe Eurosport, de la ora 15.00.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Dec. 2023

VIDEO / Cine este Ilia Malinin, patinatorul care a reuşit 6 sărituri cvadruple într-o reprezentație la Beijing

Americanul Ilia Malinin s-a remarcat la Grand Prix-ului de la Beijing

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.