Franţa-Anglia 25-20, într-un meci pregătitor Cupei Mondiale de rugby

Autor: Tibi Demeter

Naţionala Franţei de rugby a trecut sămbătă, pe Stade de France, de reprezentativa similară a Angliei, într-un meci test.

Formaţia pregătită de Phillipe Saint-Andre a fost dornică de revansă, după ce săptămâna trecută englezii au câştigat partida de pe Twickenham, 14-19.

În faţa a 80.000 de spectatori, naţionala Hexagonului a jucat extraordinar timp de 70 minute . Cu 10 minute rămase până la final, gazdele conduceau cu 25-6, oferind o lecţie de rugby formaţiei care este gazda Cupei Mondiale, începând cu data de 18 septembrie.

Prestaţia din prima parte a meciului de sămbătă le dă speranţe şi mai mari francezilor în ceea ce priveşte câştigarea Cupei Mondiale, trofeu care le lipseşte din vitrină.

Ultimele minute de joc au oferit o revenire spectaculoasă pentru elevii lui Stuart Lancaster, cei care au reuşit să se apropie la doar cinci puncte de "albaştrii". Chiar dacă în ultimele două minute s-a forţat egalarea, finalista ultimei ediţii a Cupei Mondiale s-a impus în cele din urmă cu 25-20.

Pentru Franţa au punctat Yohan Huget, un eseu, Frederic Michalk o transformare şi cinci lovituri de penalitate, iar Scott Speeding a fructificat şi el o lovitură de penalitate.

În tabăra adversă au înscris Danny Cipriani şi Jonathan Joshep, ambii câte un eseu, în timp ce George Ford a punctat din două lovituri de penalizare şi două transformări.

Frederic Michalak a reuşit să doboare şi un record vechi de 14 ani. Uvertura celor de la Toulon a devenit cel mai bun marcator din istoria naţionalei Franţei. Cu cele 17 puncte înscrise în meciul cu Anglia, Frederic a ajuns la un total de 394 de puncte pentru echipa naţională. Vechiul record îi aparţinea lui Titou Lamaison, 380 de puncte, din 2001.

Pentru Anglia, urmează un meci amical cu Irlanda, disputat pe Twickenham, în data de cinci septembrie.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023