Naționala de rugby a României a fost învinsă de Edinburgh

Stejarii se pregătesc din greu pentru Cupa Mondială de rugby, iar acomodarea cu spațiul britanic a presupus și un meci test cu scoțienii de la Edinburgh, înaintea partidei cu Tonga. Chiar și cu o echipă fără mai mulți jucători importanți, finalista editiei trecute a Challenge Cup s-a impus cu 31-16.

Vlaicu a marcat primele puncte ale meciului, dar avantajul Stejarilor a fost anihilată de un eseu al lui Grant. Acesta a fost urmat de un contra-atac rapid al lui Du Preez, care a punctat din nou, iar transformarea lui Fowles a dus scorul la 12-3 pentru Edinburgh. Vlaicu a mai redus din diferență, dar rezultatul pauzei a fost de 17-6. Căpitanul scoțienilor a mai izbutit un eseu chiar înainte de pauză.

Edinburgh a rămas în 14 jucatori după pauză, astfel că România a profitat și Apostol a reușit un eseu, transformat de Dumbravă. Același jucător a mai înscris și o lovitură de pedeapsă câteva minute mai târziu și România s-a apropiat la 17-16.

Stejarii au scăzut la capitolul fizic, din cauza antrenamentelor solicitante, astfel că Edinburgh a concretizat pe final de meci.  Gazdele au marcat alte două eseuri prin Te Rure si Grant. Te Rure s-a remarcat și din fata butului cu doua transformșri.

Edinburgh s-a impus cu rezultatul de 31-16, următoarea partidă a Stejarilor fiind programată pe 5 septembrie, când pe Stadionul National Arcul de Triumf vom întâlni Tonga.

Edinburgh: N McLennan; J Farndale, C Dean, A Strauss, T Brown; P Burleigh, N Fowles; G Shiells, N Cochrane, J Andress, A Bresler, F McKenzie, J Ritchie, R Grant, C Du Preez.

Rezerve folosite: J Hilterbrand, G Turner, J Cosgrove, Allan Dell, S Berghan, A Toolis, M Bradbury, M McAndrew, J Te Rure, S Beard, J Johnstone, O Katoa, J Cuthbert.

România: S Stralita; F Ionita, P Kinikinilau, F Vlaicu, I Botezatu; M Wiringi, F Surugiu; M Lazar, E Capatana, H Pungea, H Von Heerden, M Drenceamu, O Tonita, M Randall, S Burcea.

Rezerve folosite: O Turashvili, I Paulica, A Radoi, V Ursache, M Macovei, T Bratu, D Dumbrava, C Gal.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne citiți zilnic și să ne urmăriți pe Facebook sau Twitter ! www.ziaruldesport.ro încearcă să vă aducă în fiecare zi cele mai importante știri, analize, editoriale, reportaje și interviuri din lumea sportului.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023