ANALIZĂ / Steaua este gata pentru Liga 1 după 3-1 cu Korona Kielce

Autor: Nicolas Grama

Prima victorie în meciurile amicale a adus și linițtea în inimile steliștilor, începând cu Reghecampf și terminând cu fanii. Steaua a reușit primul succes după opt meciuri de verificare fără succes. Roș-albaștrii s-au impus cu 3-1 în fața polonezilor de la Korona Kielce, echipă învinsă și de Dinamo cu 2-1.

Steaua a folosit o formulă foarte aproape de cea pe care o vom vedea în Liga 1, singurul care a lipsit motivat fiind Pintilii, încă nerefăcut. Prepeliță s-a substituit în rolul mijlocașului defensiv. Steaua , în timp ce Varela în cel de fundaș lateral dreapta. Steaua a început în formula: Tătăruşanu - Varela, Gardoş, Szukala, Latovlevici - Tănase, Prepeliţă - Ad. Popa, Stanciu, Chipciu - Piovaccari.

Steaua a dezvoltat bine jocul, cu acțiuni cursive, agresivitate la mijlocul terenului, reiterând câteva momente din prima parte a sezonului. Echipa din Ghencea a deschis scorul dintr-o fază fixă, fructificată printr-o lovitură de cap de Gardoș. Golul de 2-0 a fost rezultatul unei acțiuni rapide. Adi Popa a pasat pentru Piovaccari, care a înscris cu un șut la colțul lung.

Partea a doua a fost de aceeași manieră. Chiar dacă au survenit numeroase modificări, Steaua a jucat ofensiv. Stanciu a făcut 3-0 cu un gol din lovitură liberă și evoluția sa l-a bucurat pe Reghecampf. Keşeru a avut şi el şansă să arate că e un executant la astfel de faze fixe, în minutul 77, dar a șutat în zid.

S-a terminat 3-1 pentru Steaua, după ce a înscris și Korona prin fundaşul Dejmek în minutul 86. La finalul meciului, steliștii erau mulțumiți pentru că victoria a venit după o pauză plină de întrebări și dubii.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024

Costel Gâlcă, noul antrenor al CS Universitatea Craiova

CS Universitatea Craiova a făcut miercuri un anunț important pentru viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.