Dinamo face instrucție cu Concordia și câștigă cu 4-0

Autor: Ilie Flaviu

Dinamo s-a deplasat la Chiajna, unde a continuat forma bună din play-off cu o victorie categorică, scor 4-0, în fața Concordiei, care simte presiunea zonei roșii.

Prima repriză a fost una de groază pentru ilfoveni. Dinamo a deschis scorul prin Antun Palic, care a marcat pentru prima dată de la revenirea în România. Exemplul său a fost urmat de Salomao care a reușit o dublă, și de Pesic, iar alb-roșii au intrat cu avantaj de patru goluri la cabine.

În a doua repriză, elevii lui Florin Bratu au scăzut ritmil, nu au mai forțat, iar scorul final a rămas același ca la pauză, 4-0, iar Dinamo își consolidează poziția de lider în play-out.

Concordia Chiajna: Caparco – Bărboianu, Albu, A. Marc, Fota – D. Bucşa, Prepeliţă (Babic ’66) – Nivaldo, M. Cristescu (Deaconu ’62), Grădinaru (Patache ’75) – Pena. Antrenor: Ionuţ Badea

Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Vl. Olteanu – D. Nistor (Dudea ’69), Mahlangu, Palic – Pesic (Şerban ’81), Moldoveanu (Popa ’71), Salomao. Antrenor: Florin Bratu