CSU Sibiu şi U-BT Cluj, primele două semifinaliste în LNB

Autor: Vasile Cenuşă

CSU Sibiu a câştigat cu 85-84 meciul al treilea cu SCM Craiova, disputat în Bănie şi a reuşit să se califice în penultimul act al întrecerii. Ardelenii s-au impus la limită, în ciuda faptului că Aleksandrov şi Paasoja au marcat împreună 47 de puncte pentru gazde.

SCM Craiova a avut şansa să trimită meciul în prelungiri cu cinci secunde înainte de final, însă americanul Reed a ratat o aruncare liberă, iar victoria a revenit sibienilor.

U-BT Cluj este a doua echipă calificată în semfinalele campionatului, după succesul cu 71-67, în meciul al treilea cu Phoneix Galaxi. Clujenii au avut mari emoţii în duelul disputat pe malul Dunării şi au reuşit să tranşeze calificarea doar în al patrulea sfert al întâlnirii.

Cele două formaţii din Ardeal vor trebui să mai aştepte cel puţin două meciuri pentru a aflat cu cine vor juca în semifinale, deoarece duelurile dintre CSM Oradea şi BCM Piteşti, respectiv BC Steaua şi Timba Timişoara sunt la egalitate, 1-1, după primele două meciuri.

Autor: Guy Martial Aka / 17 Apr. 2024

Premieră în NBA: Un baschetbalist suspendat pe viață din cauza pariurilor

Asociația Națională de Baschet (NBA) a luat o măsură istorică.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.