Liga 1: FC Viitorul și FCSB au remizat spectaculos în etapa a 6-a din play-off

Autor: Daniel Samoilă

Liga 1 a intrat în cea mai importantă fază a acestui sezon. Odată cu etapa a 6-a din play-off s-a dat startul la retur și la bătălia decisivă pentru titlu. În primul duel din acest weekend s-au întâlnit FC Viitorul și FCSB, adică campioana și vicecampioana din stagiunea anterioară.

Pe o arenă plină la Ovidiu, cele două formații au avut un start de meci echilibrat. Viitorul a fost mai incisivă în start și chiar a dat lovitura în minutul 19. Campioana a înscris prin Vînă, care a marcat cu un șut superb de la 25 de metri la care Bălgrădean nu a avut reacție.

Trupa lui Hagi a continuat să domine jocul și a ratat șanse prin Cicâldău și Ianis în decurs de patru minute. Răsplata a venit în minutul 36, atunci când Gavra a dublat avantajul cu un șut violent din interiorul careului. Apoi, roș-albaștrii au preluat inițiativa pe finalul primei reprizei, iar Dennis Man a redus din diferență în minutul 45, ajutat și de devierea portarului Cojocaru.

În debutul reprizei secunde, FCSB a pus stăpânire pe joc, iar trupa antrenată de Dică a izbutit să egaleze. Budescu a executat perfect o lovitură liberă în minutul 56, iar mijlocașul oaspeților a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.
Pe finalul partidei roș-albaștrii au mai fost periculoși prin șansele lui Florin Tănase și Budescu.

Dar la final s-a încheiat FC Viitorul-FCSB 2-2, un rezultat ce îi menține pe oaspeți pe primu loc în clasament. FCSB a acumulat 42 de puncte, trei mai multe decât CFR Cluj. În cazul unei victorii a ardelenilor la Iași, bucureștenii rămân pe prima poziție deoarece au un golaveraj mai bun. În schimb, FC Viitorul se află pe locul 4, cu 30 de puncte.

Echipele de start:

FC Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru (Hodorogea ’79), Ghiţă, Ganea - Cicâldău, Băluţă, Vână – Măţan (Casap ’58), Gavra (Căpuşă ’71), I. Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşa (J. Morais ’71), Momcilovic – Pintilii, Ov. Popescu (Teixeira ’46) – Man, Budescu, F. Tănase – Alibec (Gnohere ’46). Antrenor: Nicolae Dică

sursă foto:prosport.ro

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024